Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Sporda Şiddetin Önlenmesi
 
SAYIN VALİMİZ ’SPORDA ŞİDDETİN TEMELLERİ VE ÖNLENMESİ YÖNÜNDEKİ STRATEJİLER’ KONULU SEMPOZYUMA KATILDI
Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY 06. 06. 2013 Perşembe günü saat 09.00’da, Atakum Grand De Luxe Amisos Otel’de düzenlenen, ’Sporda Şiddetin Temelleri ve Önlenmesi Yönündeki Stratejiler’ konulu sempozyumun açılış toplantısına katıldı.
İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ile Avrupa Birliği (TAIEX) işbirliği kapsamında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun bilimsel ve teknik desteğiyle, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle, ’Sporda Şiddetin Temelleri ve Önlenmesi Yönündeki Stratejiler' konulu sempozyumun açılış toplantısı Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY’un katılımı ile gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İl Emniyet Müdürümüz İsmail TÜRKMENLİ, ’’Dünyada insanlar arasındaki barışa ve dostluğa katkı sağlayan, insanlar arasındaki dostlukların pekişmesinde önemli bir görev üstlenen, dünyadaki dili, dini, ırkı farklı insanların dostluk çerçevesinde bir araya toplayan, insanların fiziki ve ruhsal gelişimine önemli katkılar sağlayan sporun kendi doğal mecrasında yol alması, toplumda daha huzurlu ve güvenli bir spor kamuoyu oluşturulması adına ilimizde yapılan çalışmalara katkı sağlayacağına inandığımız 'Sporda Şiddetin Temelleri ve Önlenmesi Yönündeki Stratejiler' konulu sempozyuma katılan herkese hoş geldiniz diyorum.’’ dedi.

Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY sempozyumun açılışında yaptığı konuşmasında,’’ Spor ve şiddet kelimeleri acı ve tatlı gibi, sıcak ve soğuk gibi, yaz ve kış gibi birbirine zıt anlamlar ifade eden, bir arada kullanılmaması gereken iki kelimedir. Ama maalesef son dönemlerde bu iki kelimeyi çok sık olarak bir arada kullanmak zorunda kalıyoruz. Spor ve şiddet gerçekten bir biri ile uymayan, birbirine yakışmayan ve yan yana dahi gelmeyen iki kelime olmalıdır.

Sporda şiddet sadece Türkiye’nin, sadece Samsun'un bir sorunu değil, maalesef dünyanın bir çok ülkesinde karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunun çözümünde neler yapılmalı, neler yapıldığı takdirde bu konuda mesafeler alabiliriz. Bu günkü sempozyumumuzun da konusu budur. Bu gün bu alanda deneyim sahibi olmuş dünyanın farklı bölgelerinden değerli uzman konuklarımız da buradalar. Bu konudaki deneyimlerini bizlerle paylaşacaklar.

Sporda fair play duygularının üst noktaya çıkarılması hususunu herkesin çok iyi benimsemesi, özümsemesi ve bu alanda yürütülecek çalışmalarda her türlü desteği vermesi gerekiyor. Fair Play’in tanımı; rakibini düşman gibi değil oyunun bir parçası gibi olarak görmek, kaybedince sonuca ve kazanana saygı göstermek, oyunda hileye ve şiddete başvurmamak, kaybedince kazananı tebrik edebilmek ve oyunu kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirmektir. Bu kurallar gerçekten ortaya konduğu takdirde sporda şiddetin önemli ölçüde azalacağına hepimiz inanıyoruz.

Fair Play duygusunu öne çıkarmayıp, hoş görüyü, toleransı ortaya koymadığımız takdirde sporda şiddeti çeşitli nedenlerle yaşıyoruz. Bunun bir çok unsuru var, sporculardan kaynaklanan, spor kulüplerinin yöneticilerinin davranışlarından kaynaklanan, zaman zaman maçı yöneten görevlilerin maçı yanlış yönetiyor duygusuna kapılanlar var. Taraftar guruplarının yaptığı davranışlar var. Bu konuda temel amaç bu olayların hiç olmaması, sporun dostluk barış ve kardeşlik duygusunu öne çıkaran bir aktivite olduğunu ve dünya barışına katkı sağlayacak bir organizasyon olduğu asla unutulmamalıdır.

Bu konuda ülkemizde çeşitli çalışmalar ve düzenlemeler yapılmaktadır. Türkiye’de sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanun 2011 yılında çıkarılmıştır. Bu kanunla belirli alanlarda sporda şiddetin önlenmesi ile ilgili önemli yaptırımlarda ön görüldü. Samsun ilinde bu kanunun uygulanması yönünde çok önemli çalışmalar yapılmıştır. Gerek eğitim çalışmaları, gerekse kanuna aykırı hareket edenlerle ilgili iş ve işlemlerle ilgili olarak Samsun ili olarak ilgili kurum ve kuruluşlarımızla iş birliği içerisinde yerine getirmekteyiz. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Suat KILIÇ’ın önderliğinde başlatılmış olan ‘Gelin Spor Yapalım Tek Galibi Dostluk Olsun’ projesi kamuoyuna yapılmış önemli bir sağduyu çağrısıdır.

Bu konuda ne kadar kanun çıkarırsak çıkaralım, bununla ilgili ne kadar cezalar ön görürsek görelim, birey olarak bizler bu konuda öncelikli olarak hassasiyet göstermeliyiz. Bu konuda kanunların uygulanması büyük önem taşınmaktadır. Kanunları bir kent tam olarak uygulayıp, diğer bir kent uygulamadığında bazı sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Artık sporda farklı bir kültürü, farklı bir dili egemen kılmak zorundayız. Biz bunu başaramazsak bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmaya devam edeceğiz. Birçok maçta birçok sloganlar çoğu zaman şiddet içeriyor. Taraftarların daha sempatik ve şiddet içermeyen sloganlarla takımlarını desteklemeleri gerekiyor.

Ben bu sempozyumun sporda şiddetin önlenmesi adına önemli bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Samsun’da bu konuda duyarlılık gösteren İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüz bu konuda bir Avrupa Birliği projesi olarak başvuruda bulundu ve bunu kazanarak bu gün bu sempozyumu gerçekleştirme fırsatı buldu. Ben umuyorumki buradaki değerli uzman kişilerin görüşleri ile güzel sonuçlar çıkacak ve bütün Türkiye genelinde, dünya genelinde sporda şiddetin önlenmesi adına güzel bir başlangıç olacaktır.

Bu sempozyumun Samsun’da yapılması, Samsun’da şiddetin çok yüksek noktalarda olduğu gibi bir düşünceye sebep olmasın. Samsun sporda şiddet konusunda Türkiye’de en az olaya rastlanan illerden bir tanesidir. Ben bu sempozyuma yurt dışından ve yurt içinden katılan tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Bu sempozyumun sporda şiddetin önlenmesinde yeni bir başlangıç olması temenni ediyorum.’’dedi.

Sayın Valimizin konuşmasının ardından Moderatörlüğünü Prof. Dr. Arslan KALKAVAN’ın yaptığı; Stefan SAVULESCU(Romanya), Vedat SOĞUKPINAR (spor savcısı), Pawel PINDA (Polonya), Prof. Dr. Turgay BİÇER (Marmara Üniversitesi) ve Oskar Gonzalez HERNANDEZ’in (İspanya) konuşmacı olarak katıldıkları oturum gerçekleştirildi. Oturum sonunda Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY tarafından oturuma konuşmacı olarak katılan konuklara plaket verildi.

6-7 Haziran 2013 tarihlerinde ilimizde gerçekleşecek olan uluslararası sempozyumun açılış toplantısına ayrıca, Baro Başkanı Av.Necat ANIL, Vali Yardımcısı Hakan KUBALI, Atakum Kaymakamı Salim DEMİR, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İsmail ÖZCAN, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven ÖZYURT, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile davetliler katıldı.
 
 
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • İçişleri Bakanlığı
 • KGYS
 • BİMER