Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Gaziler Haftası Törenle Kutlandı
 

Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, 19.09.2014 Cuma günü saat 09.30’da ' Gaziler Günü’ kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından anıt şeref defterini imzaladı.

    Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, Garnizon Komutanı Yavuz Selim KAHVECİ, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ve Samsun Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet DİRİL tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşu ve istiklal Marşı okundu.

    Çelenk sunma ve İstiklal Marşı’nın ardından anıt şeref defterini imzalayan Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY deftere; Büyük Atatürk,Sakarya Meydan Muharebesi'nde gösterdiğiniz kahramanlık sonucu şahsınıza T.B.M.M. tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Mareşallik rütbesiyle birlikte, Gazilik unvanının verilişinin 93.yıldönümünü ve Gaziler Gününü anmak üzere huzurundayız.

   Yüce Türk Milletinin tarihi, geçmişten bugüne onur duyduğumuz üstün zaferlerle doludur. Bu zaferleri, vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimize ve gazilerimizin varlığına borçluyuz.

   Biz, bu varlığın değerine, asaletine ve karakterinin sağlamlığına inanmış milletin evlatlarıyız. Hür bağımsız ve başı dik olarak yaşayan bu millet, yazdığı kahramanlıklarla tarihe damgasını vuran şehitlerimizi ve gazilerimizi her zaman minnetle ve şükranla anacaktır.

   Bu uğurda canını veren şehitlerimizin ailelerine, gazilerimize ve yakınlarına milletimiz ve devletimiz sahip çıkarak her zaman yanında olduğu gibi bundan sonra da yanında olacağı gayreti içindedir.

   Bu anlamlı günde başta yüksek şahsınız olmak üzere, silah arkadaşlarınızı ve şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyoruz.

   Ruhun şad olsun.’’yazdı.

  Daha sonra öğrenciler günün anlamını belirten şiir okudu. Programda bir konuşma yapan Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet DİRİL,’’13 Eylül 1921 yılında 22 gün 22 gece süren Sakarya Meydan Muharebesi’nin zaferle kazanılmasının ardından kahraman ordularımızın başkomutanı ve en büyük muharip gazi rahmetli Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 yılında mareşal rütbesi ve gazilik unvanı verilmiştir.

   19 Eylül Çanakkale, Dumlupınar, Sakarya’da göğsünü düşmana siper eden ve bu cennet vatan topraklarını bizlere miras bırakan ve minnetle yad ettiğimiz kahraman İstiklal Savaşı gazilerimizin şeref günüdür.

  Sayın Valim; Diyarbakır’a Valiler Kararnamesinde atamanızı öğrendikten sonra çok mağduruz. Sizler bizlerin, kahraman gazilerimizin ve şehit ailelerimizin gönlünde bir ulu çınar gibi kök salmış, kadirşinas insanlardansınız. Sizleri hiçbir zaman unutmayacağız. Allah yolunuzu açık etsin, hakkınızı helal edin. “dedi.

    Konuşmanın ardından Cumhuriyet Caddesinde Askeri Bando eşliğinde Gaziler ve öğrenciler tarafından geçit töreni gerçekleştirildi.

​   Törene ayrıca Cumhuriyet Başsavcısı Erol TOSUN, Vali Yardımcısı Mehmet Ali KARATEKELİ,  Atakum Kaymakamı Ali BAKOĞLU, İlkadım Kaymakamı Ahmet NARİNOĞLU, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hacı DEMİREZEN, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehitler Dullar Yetimler Derneği Samsun Şube Başkanı İrfan ÖZTÜRK, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği Samsun Şube Başkanı Bilal ERİM, protokol üyeleri, gaziler, askeri, idari ve mülki erkan, şehit yakınları ve Samsun Halkı katıldı.​

 
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-Devlet Hizmetleri
 • PEKAY
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk Sayfası
 • Polis Bakım ve Yardım Sandığı
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • Turn Back Crime
 • Göç İdaresi Genel Müdürlüğü