Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
GELECEĞİN UMUDU UMUDUMUZ SİZSİNİZ PROJESİ
 
1. Açıklama

1.1. Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli polislik Şube Müdürlüğü olarak “Geleceğin Umudu, Umudumuz Sizsiniz” isimli projemiz ile halk ve polis arasındaki diyalogu artırmak, vatandaşlarımızın polise olan güvenini pekiştirmek ayrıca huzur ve güvenliğini sağlama görevini ifa ederken polis olarak vatandaşlarımızın da desteğini alıp, güvenlik hizmetlerine katkı sağlamaları amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında öğrencilere yönelik olarak polisin ne iş yaptığı ve trafik kuralları, akran baskısı, internet kullanımı ve bağımlılığı,  kişisel güvenlik konularında eğitici ve bilgilendirici seminerler, ailelerine yönelik olarak aile içi iletişim, aile içi şiddet akran baskısı ve çocuğu suça iten sebepler konulu seminerler verilmiştir.

Ayrıca trafik kuralları, iletişim dolandırıcılığı, maganda kurşunu konulu tiyatro senaryosu personelimiz tarafından yazılarak, tiyatroda rol alacak oyuncular personelimiz ve öğrencilerden oluşturulan ekip tarafından oynanmış, tamamlayıcı etkinlikler olarak, Oryantiring Sporu ve Doğa Yürüyüşleri, İzcilik Kampı yapılmıştır.

 İl genelinde bulunan şehit ve gazi ailelerinin çocukları, dezavantajlı öğrenciler, roman vatandaşlarımızın çocukları tarihi değerlerimizin bilinmesi adına Ankara iline (Anıtkabir) ve Çanakkale iline (Çanakkale Şehitliği) tarihi ve kültürel amaçlı il dışı gezisi yapılmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü olarak 2016 yılı içerisinde yapmış olduğumuz “Geleceğin Umudu, Umudumuz Sizsiniz”  projesi ile doğrudan temaslarla 19472 öğrenci 1405 aile ile toplam 20877 kişiye ulaşılmıştır.

 

 

 

FAALİYETLER:

Faaliyet 1:

 Şehir Dışı Gezi (Çanakkale Gezisi): il genelinde bulunan; şehit ve gazi ailelerinin çocukları, bedensel engelli çocuklar, dezavantajlı çocuklar, roman vatandaşlarımızın çocukları ve maddi olumsuzluklar nedeniyle il dışına çıkamamış çocuk ve gençlerimiz (12-17) yaş aralığında 80 öğrenci ve 10 görevli polis memuru, 1. grup 40 öğrenci 5 görevli polis memuru 45 kişi, 2. grup 40 öğrenci 5 görevli polis memuru eşliğinde aynı tarihte Türk tarihinin en önemli savaşlarından olan Çanakkale Savaşının olduğu yerleri ve yapılan kurtuluş mücadelesinin ülkemiz açısından öneminin savaşın yaşandığı yerleri gezerek öğrenmeleri ve o anları yaşamaları ayrıca Çanakkale ilindeki tarihi değerlerimizi tanıtmak, görmeleri amacıyla 2 gece 2 gündüz, 1 gece konaklamalı gezi düzenlenmiştir. Yapılan gezi ile ilgili çocuklara proje kapsamında tişört, şapka ve yaka kartı dağıtılmıştır.                                                   


Faaliyet 2:

Ankara Gezisi: İl genelinde bulunan; dezavantajlı, roman vatandaşlarımızın ve maddi olumsuzluklar nedeniyle il dışına çıkamamış çocuk ve gençleri, (12-17) yaş aralığında toplamda 39 öğrenci, 1 öğrenci velisi ve 4 görevli polis memuru refakatinde 1 grup halinde 45 kişi ile milli ve kültürel duygularımızı pekiştirmek, kendilerine tarihimizi ve tarihi yerlerimizi göstermek, sosyal anlamda olumlu davranış değişiklikleri geliştirmek ve sosyalleşmelerine katkı sağlamak ayrıca tarihi yerlerimiz bilinmesi adına Ankara iline (Anıtkabir, Eski TBMM vb.) gibi yerleri görmeleri amacıyla 2 gece 1 gündüz olarak gezi düzenlenmiştir.  Yapılan gezi ile ilgili çocuklara proje kapsamında tişört, şapka ve yaka kartı dağıtılmıştır.

  

Faaliyet 3:

 Uçurtma Şenliği: Proje içeriğinde yer alan faaliyetlerimizden olan sosyal amaçlı eğlence programlarının düzenlenmesi amacıyla İl merkezi ve dış ilçelerde bulunan ilkokullarda eğitim gören 5-12 yaş grubu öğrencilerin kültürel ve sosyal faaliyetlere katılmalarını sağlayarak değerli olduklarının hatırlatılması, güzel bir gün yaşatılması, öğrencilerimizin polisle yakınlaşması ve kaynaşmasına vesile olması amacıyla projemiz kapsamında 1200 kişilik öğrenci grubuna İlimiz İlkadım, Atakum ve Canik ilçelerinde eğitim ve öğretim gören anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik uçurtma şenliği düzenlenmiştir.

Yapılan etkinlik kapsamında çocuklara etkinlik öncesinde yapmakta olduğumuz proje hakkında bilgi verilmiş, dağıtılan uçurtmaların kurulumu ve nasıl uçurulacağı anlatılmış, daha sonra etkinlik düzenlenerek öğrencilere 1200 adet uçurtma,  1200 adet balon, 1200 adet top kek, 1200 adet meyve suyu dağıtılmış/hediye edilmiştir. Ayrıca anaokullarında yapılan etkinlikler Polis Maskotu Kanka eşliğinde yapılmıştır.

 Faaliyet 4:

Doğa Gezisi: İlimiz merkezinde bulunan liselerimizde eğitim gören (15-17) yaş grubu 35 öğrenci ve 7 polis memuru eşliğinde uygun bir tarihte sağlıklı yaşam, sınavlar öncesi ve sonrası moral ve motivasyon sağlamak, sosyal anlamda olumlu davranış değişikliği geliştirmek amacıyla 21 Ekim 2016 tarihinde ilimiz 19 Mayıs ilçesi sınırlarında bulunan Nebiyan ormanlarında 1 günlük bir doğa yürüyüşü etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Yapılan etkinlikte Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün Nebiyan Ormanları bölgesinde faaliyette bulunan kamp alanında öğrencilere ikramı olan sabah kahvaltısı verilmiş, Nebiyan ormanlarında doğa yürüyüşü gerçekleştirilmiş, öğrencilere mesleğimiz anlatılmış, proje hakkında bilgi verilmiş, açık alanda mangalda sucuk ekmek yapılmış, su, ayran ve çaydan oluşan ikram verilmiş, yemekten sonra öğrencilere meyve suyu ve kek ikram edilmiş, ayrıca kamp alanında öğrenciler ile değişik aktiviteler yapılmıştır. ( masa tenisi, saz eşliğinde türkülerimizin söylenmesi, okçuluk faaliyeti vb..) Doğa yürüyüşü sonrasında etkinlik kapsamında öğrencilere polis logolu şapka hediye edilmiştir.

    

Faaliyet 5:

Oryantiring Spor Faaliyeti: İlimizde liselerde öğrenim gören (12-16) yaş grubu 28 kız ve 28 erkek öğrenci, 17-25 yaş aralığında koşuya engeli bulunmayan 8 bedensel engelli olmak üzere toplam 64 çocuk ve gence yönelik 19 Mayıs Üniversiteki Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinde üniversitemizin öğretim görevlileri tarafından 3 gurup halinde düzenlenmiştir. Bu sporla çocukların ve gençlerin kendi başına hareket etme, mantıklı düşünme ve problemleri bağımsız olarak analiz edip çözme yeteneğini geliştirme, hızlı ve doğru karar verme yönlerini geliştirmeleri amaçlanmıştır.

Yapılan etkinlikte öğrenciler yapılacak faaliyet hakkında bilgilendirilmiş, proje kapsamında hazırlanan şapka ve tişörtler dağıtılmış, fakültenin öğretim görevlilerince öğrencilere 19 Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Fakültesi dersliklerinde Oryantiring Sporu eğitimi verilmiş, eğitimden sonra aynı gün öğretim görevlilerince Fakülte çevresinde bulunan alanda hazırlanan parkurda öğrencilere arasında Oryantiring yarışması düzenlenmiştir. Yarışma sonrasında kızlar, erkekler ve engelliler arasında birinci olan öğrencilere proje kapsamında eşofman takımı hediye edilmiştir.  Faaliyet kapsamında Oryantiring spor faaliyetimize katılan 64 öğrenci ve bedensel engelli gençlere polis logolu şapka, meyve su, top tek ve sudan oluşan ikram verilmiş ayrıca her grubun 1.lerine eşofman takımı ( 3 adet ) hediye edilmiştir.

  


 Faaliyet 6:

İzcilik Faaliyeti: Proje faaliyetlerimizden olan lisans edindirmeye esas eğitimlerin verilmesi kapsamında yapılan izcilik aktivitesinde İl merkezinde bulunan Yaşar Doğu Yetiştirme Yurdunda kalan 12-16 yaş grubu 15 çocuğumuza yönelik kendilerini toplumda doğru ifade edebilmeleri, yeni arkadaşlık ortamının oluşması, gruba ait olma hissi ve paylaşımını öğrenmeleri amacıyla merkez Canik ilçesinde bulunan 19 Mayıs Stadyumu yerleşkesindeki Canik İzci Evinde 2 gece 3 gündüz olmak üzere şubemizden 5 personel, Çocuk Şube Müdürlüğünden 1 personel, İzcilik Federasyonu Samsun 19 Mayıs İzcilik Kulübü Temsilciliğinden 1 görevli ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden 1 uzman nezaretinde izcilik faaliyetinde bulunulmuştur. İzcilik faaliyetine katılan çocuklarımıza izcilik ile ilgili çadır kurumu, ip bağlama şekilleri, izcilikle ilgili gelen bir bilgi vb.. konularda bilgilendirme yapılmış ve kampa katılan öğrenci ve görevlilere proje kapsamında yaptırılan izci kıyafeti ( 23 adet ) hediye edilmiştir.

Faaliyet 7:

Risk Altındaki Çocukların Ailelerine Yönelik Aile İçi iletişim Semineri: İlimiz merkez Canik İlçesi 200 Evler Mahallesi ve Yavuz Selim Mahallesinde yaşayan roman vatandaşı çocuk ve gençlerin ailelerine yönelik erken yaşta evlilik yapmalarından dolayı bilgilendirme ve bilinçlendirme yapmak amacıyla rehber öğretmen eşliğinde 200 kadın ve erkekten oluşan vatandaşlarımıza yönelik Yavuz Selim Mahallesinde bulunan Yavuz Selim İlkokulu Konferans Salonunda 200 evler ile Yavuz Selim Mahallelerinde ikamet eden roman vatandaşı çocuk ve gençlerin ailelerine yönelik aile içi şiddet ve iletişim, küçük yaşta evlilik konularında bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyeti yapılmış, broşür dağıtılmış, etkinlik sonrası toplantıya katılanlara meyve suyu ve kuru pasta ikramında bulunulmuştur.

  

Faaliyet 8:

Öğrencilerimizin Ailelerine Yönelik Aile İçi İletişim Semineri: Proje kapsamında vatandaşlarımız ve toplumun her kesimiyle diyalog kurmak, ülkemizdeki huzur ve güvenlik ortamına katkıda bulunmak, eğitim kurumlarında eğitim ve öğretim gören öğrencilerimizin ailelerine de ulaşmak amacıyla ilimiz merkezinde bulunan ortaokul ve liselerde eğitim gören 2500 öğrencimizin ailelerine yönelik olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Birimi görevlileri tarafından okullarımızda aile içi iletişim ve aile içi şiddet, akran baskısı, İnternet kullanımı ve bağımlılığı, vs. gibi konularda belirlenecek eğitim semineri verilmiştir. Bu kapsamda 2500 adet Akran Baskısı broşürü bastırılmış ve seminere gelen ailelere dağıtılmıştır. Seminer kapsamında 1205 öğrenci velisine ulaşılmıştır.

 


Faaliyet 9:

Tiyatro Faaliyeti: Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü olarak ortaokul/liselerde eğitim gören öğrencilerimize yönelik, son günlerde yaşanan iletişim yoluyla dolandırıcılık, silah atma  (maganda kurşunu) gibi olaylara karşı daha duyarlı hale getirmek, 155 polis İmdat hattının aranmasının önemi, trafik kuralları, vb. konularla ilgili bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Şube Müdürlüğümüz personeli tarafından senaryosu yazılan ve oynan tiyatro oyunu il merkezi ve dış ilçelerimizde oynanmıştır.

            Yapılan faaliyette 1952 kişiye ulaşılmış, ayrıca tiyatro etkinliğinde proje ödeneğinden ödenek kullanılmamış, tamamen yerel imkânlardan yararlanılmıştır.

  Faaliyet 10:

İlkokul Faaliyetleri: Şube personelimiz tarafından 2016 yılı içerisinde ilkokullarda okuyan 5000 öğrencimize yönelik olarak trafik kuralları ve dikkat edilmesi gereken hususlar, polisin görevleri, şehir hayatında uyulması gereken kurallar, doğru davranışlar, Polisin ne iş yaptığı gibi konular görevlilerimiz tarafından hazırlanmış animasyon film eşliğinde öğrencilere anlatımlar yapılarak

proje kapsamında hazırlanan blok not ve polis baskılı kalem öğrencinin eğitimi süresince kullanabilmesi ve hatıra kalması amacıyla hediye edilmiştir.

   

 

Ortaokul Faaliyetleri: Ortaokullarda eğitim gören 5000 öğrencimize yönelik olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Birimi görevlileri tarafından personelimiz eşliğinde okullarımızda akran baskısı, İnternet kullanımı ve bağımlılığı (cep telefonu ile ilgili konularda anlatımlara dahil edilecektir.) konularıyla ilgili eğitim seminerleri verilmiştir. Ortaokullarımızdaki seminerlerde anlatılan konularla ilgili hazırlanmış, ayrıca öğrencinin eğitimi süresince kullanabilmesi ve hatıra kalması amacıyla,  5000 adet İnternet kullanımı ve bağımlılığı, akran baskısı, kişisel güvenlik v.b konu içerikli hazırlanmış blok not ve 5000 adet Polis baskılı kalem hediye edilmiştir.

  

Lise Faaliyetleri: Liselerde eğitim gören 5.000 öğrencimize yönelik olarak yine İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Birimi görevlileri tarafından personelimiz eşliğinde okullarımızda akran baskısı, kişisel güvenlik konulu anlatımlar yapılmıştır. Liselerimizde verilen seminerler sonrasında anlatılan konular ile ilgili hazırlanmış, öğrencinin eğitimi süresince kullanabilmesi ve hatıra kalması amacıyla, İnternet kullanımı ve bağımlılığı, akran baskısı v.b konu içerikli hazırlanmış blok not ve 5.000 adet Polis baskılı kalem hediye edilmiştir.

 


 

Faaliyet 11:

Pankart, Broşür, Afiş ve Dergi Basımı: Şubemiz faaliyetlerinde kullanılmak üzere 12.500 adet, Broşür basımı yapılmıştır. ( Akran Baskısı, İş Yerinden Hırsızlık ve İletişim Yoluyla Dolandırıcılık)

Ayrıca yapılan proje bilgilendirme, bilinçlendirme faaliyetleri ve etkinliklerin tanıtımı amacıyla 500 adet ÇOGEP Projesi Tanıtım Dergisi hazırlanmış olup, proje paydaş kuruluşları ile resmi kurum ve kuruluşlar, İl Emniyet Müdürlüklerine  vb..  dağıtılmıştır.