Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Telefon Dolandırıcılıgı
 

 

             Ülke genelinde çok sayıda mağduru bulunan ve "Kontör/Para Dolandırıcılığı" adıyla bilinen dolandırıcılık olaylarında şüphelilerin değişik resmi unvanlar kullanarak veya farklı firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ödüller kazanıldığı şeklinde kontör yada para talebinde bulunmak sureti ile vatandaşları dolandırdıkları tespit edilmiştir. Kontör/TL dolandırıcılığında başkasına ait kimlik veya sahte kimlik bilgileri beyan edilerek alınan faturasız/kontörlü GSM numaraları ve faturasız/kaçak cep telefonlarının kullanıldığı bilinmektedir. Bu suçun önlenmesi amacıyla yapılan çalışmalarda; Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde ülkemizde faaliyet gösteren GSM şirketlerinin yetkilileri ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu üst düzey temsilcilerin katılımıyla Kontör-TL dolandırıcılık olaylarını önlemek için alınacak tedbirleri konu alan toplantılar yapılmıştır.Yapılan görüşme ve çalışmalar neticesinde; Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu vatandaşların kendi üzerlerine kaç adet hat açıldığını öğrenebildikleri "Mobil Hat Sorgulama Sistemi" ni oluşturmuşlardır. Bu sisteme "HAT SORGULAMA"yı internet adresinden ulaşılabilmektedir. 02.01.2013 tarihinden itibaren kullanıma açılan sistem vasıtası ile vatandaşlarımız bilgileri dışında kendi üzerlerine açılan hatları öğrenerek, bu hatları kapattırmak için GSM operatörlerine başvurabileceklerdir. Kamuoyu ve basına duyurulur.​
 


 
 
 
            Ülkemizde suçu kendisine meslek edinmiş kişiler tarafından vatandaşlarımızın manevi ve dini duyguları istismar edilmek suretiyle dolandırıcılık olayları meydana gelmektedir. İlimizde bu tür üzücü olayların yaşanmaması ve vatandaşlarımızın bu tür suçlara maruz kalarak mağdur olmamaları için:
 
   1- Banka kart şifrenizi kimseye söylemeyin.
   2- Kartınızı tanımadığınız kimselere vermeyin.
   3- Kimlik bilgilerinizi kimseye söylemeyin.
   4- Telefonda, kendisini polis, asker, savcı olarak tanıtan, akabinde sizden para ve kontör isteyen kişilere itibar etmeyin.
   5- Para ödülü kazandınız diye sizi arayan kişilere inanmayın banka hesap numaralarınızı vermeyin, sakın para yollamayın.
   6- Abdest aldığınız ya da namaz kıldığınız esnada ceketinizi, çantanızı, cüzdanınızı yanınızdan ayırmayın.
   7- Dilenen ya da fal bakmak bahanesi ile evlerinize gelen kişileri evinize almayın. Paranızı altınlarınızı dua ile çoğaltacağını söyleyen yalancılara inanmayın ya da evinizde büyü var bereketi gitmiş para ve altınları getirin okuyacağım diyenlere de inanmayın.
 
 
             Ayrıca son zamanlarda kontör dolandırıcılığında olduğu gibi vatandaşlarımızı cep telefonlarından arayan ve kendisini Emniyet Mensubu olarak tanıtan kişilerin “Kimlik bilgileriniz kullanılmak suretiyle adınıza kart çıkarıldı, biz bu şahısların peşindeyiz, şahısları tespit ederek yakalayabilmemiz için sizin ATM cihazında işlem yapmanız gerekir” diyerek vatandaşlarımızı herhangi bir bankanın ATM cihazına yönlendirdikleri, kendilerinin verdiği ve takip ettikleri şahıslara ait olduğunu belirttikleri T.C. Kimlik numarası ve telefon numarasına para havale ettirdikleri ve vatandaşlarımızı bu şekilde dolandırdıkları tespit edilmiştir.
 
 
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu